Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 22.02.2022 - 10:07, Güncelleme: 22.02.2022 - 10:07

BM'den kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme

 

BM'den kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi milletvekillerine yönelik kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme seminerini Afyonkarahisar'da düzenledi.AFYONKARAHİSAR (İGFA) - Birlemiş Milletler Kadın Biriminin (BM Kadın Birimi) Afyon’da düzenlediği Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Seminerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi milletvekilleri katıldı. İki günlük bir seminerde kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme ile Türkiye’de kadınların güçlenmesini destekleme konusunda verimli tartışmalara ortam sağladı. Farklı siyasi partilerden milletvekillerinin katıldığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından ilgili çalışanlarının bir araya geldiği seminer kapsamında kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin meclis tarafından nasıl yapılandırıması gerektiği ve konuyla ilgili atılabilecek adımlar değerlendirildi. Seminer kapsamında komisyon milletvekilleri, Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yetkilileri bütçe planlamalarının kadın erkek eşitliğine duyarlı hale getirilmesi için Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun rolü ve katkısı, eşitliğe duyarlı bütçelemenin uygulanabilirliği için hangi yöntemler kullanılabilir ve ne tür yasal ve kurumsal değişiklikler yapılabilir konularında istişarede bulundu. Seminer, kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme konusunda uluslararası konuklara ev sahipliği yaparken farklı ülkelerden uygulama örnekleri değerlendirildi. Üst düzey katılımın gerçekleştiği seminer programında Eski Kalkınma Bakanı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Dr. Fatma Aksal, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Bütçe Genel Müdürü Bahtiyar Sazlık ve BM Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova bir araya geldi. Eski Kalkınma Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, kadınların olmadığı bir yerde demokrasi ve kalkınmadan bahsedilemeyeceğinin altını çizerken,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir kalkınma ancak kadın erkek eşitliğinin ve kadının insan haklarının tam anlamıyla sağlanmasıyla mümkün olduğunu söyledi.   BM Kadın Birimi Ülke Direktörü, Asya Varbanova, Türkiye’de kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme çalışmalarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu iş birliğinde güçlenerek devam ettiğini söyledi. Varbanova, kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin uygulanması ve bütçelerin kadınların ve erkeklerin farklılaşan ihtiyaçlarını gözetmesi için Komisyon çok önemli bir konuma sahip olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi milletvekillerine yönelik kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme seminerini Afyonkarahisar'da düzenledi.

AFYONKARAHİSAR (İGFA) - Birlemiş Milletler Kadın Biriminin (BM Kadın Birimi) Afyon’da düzenlediği Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Seminerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi milletvekilleri katıldı.

İki günlük bir seminerde kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme ile Türkiye’de kadınların güçlenmesini destekleme konusunda verimli tartışmalara ortam sağladı. Farklı siyasi partilerden milletvekillerinin katıldığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından ilgili çalışanlarının bir araya geldiği seminer kapsamında kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin meclis tarafından nasıl yapılandırıması gerektiği ve konuyla ilgili atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Seminer kapsamında komisyon milletvekilleri, Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yetkilileri bütçe planlamalarının kadın erkek eşitliğine duyarlı hale getirilmesi için Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun rolü ve katkısı, eşitliğe duyarlı bütçelemenin uygulanabilirliği için hangi yöntemler kullanılabilir ve ne tür yasal ve kurumsal değişiklikler yapılabilir konularında istişarede bulundu. Seminer, kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme konusunda uluslararası konuklara ev sahipliği yaparken farklı ülkelerden uygulama örnekleri değerlendirildi.

Üst düzey katılımın gerçekleştiği seminer programında Eski Kalkınma Bakanı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Dr. Fatma Aksal, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Bütçe Genel Müdürü Bahtiyar Sazlık ve BM Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova bir araya geldi.

Eski Kalkınma Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, kadınların olmadığı bir yerde demokrasi ve kalkınmadan bahsedilemeyeceğinin altını çizerken,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir kalkınma ancak kadın erkek eşitliğinin ve kadının insan haklarının tam anlamıyla sağlanmasıyla mümkün olduğunu söyledi.  

BM Kadın Birimi Ülke Direktörü, Asya Varbanova, Türkiye’de kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçeleme çalışmalarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu iş birliğinde güçlenerek devam ettiğini söyledi. Varbanova, kadın erkek eşitliğine duyarlı planlama ve bütçelemenin uygulanması ve bütçelerin kadınların ve erkeklerin farklılaşan ihtiyaçlarını gözetmesi için Komisyon çok önemli bir konuma sahip olduğunu kaydetti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve canakkalegazete.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.